Masaż: korzyści, wady i przeciwwskazania
12 grudnia 2024Masaż to jedna z najstarszych i najbardziej cenionych form terapii, która ma na celu poprawę samopoczucia i zdrowia. Wiele osób korzysta z niego, by złagodzić napięcie, zredukować ból lub...
Masaż balijski to wyjątkowa forma masażu, która łączy w sobie techniki masażu z Chin oraz z Indii. Dzięki temu to naprawdę rozbudowany system technik, które perfekcyjnie rozluźniają ciało, relaksują zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To, dlatego masaż balijski coraz częściej wprowadzany jest przez europejskie salony masażu i ośrodki SPA i cieszy się ogromną popularnością.
Masaże orientalne mają długą tradycję. Kultura Chin czy Indii przywiązywała ogromną wagę do holistycznego ujmowania człowieka, a zatem do dbałości na równi o jego ciało, jak i psychikę. Masaż idealnie się w to wpisywał – oddziaływał zarówno na sferę fizyczną, rozluźniał i leczył ból, jak i na psychikę – relaksował, odprężał lub dodawał energii. Długa tradycja masażu oznacza też rozwój wielu technik masowania ciała opartych nie tylko na samej pracy masażysty, ale na też na dodatkach takich jak zapachy, dźwięki czy oleje do masażu. Jak to wygląda w przypadku masażu balijskiego?
Masaż balijski wykonywany jest w różnych pozycjach. W przeciwieństwie do masażu klasycznego nie tylko na leżąco (używa się miękkich mat lub materaca), ale też na siedząco. Bardzo ważna jest cała oprawa masażu. W pomieszczeniu musi być ciepło, całemu zabiegowi towarzyszy orientalna muzyka z Bali. Jest ona bardzo istotnym elementem, nadaje rytm dłoniom masażysty, pomaga też się odprężyć i skupić na swoich doznaniach. Charakterystyczne dla masażu balijskiego jest też stosowanie kadzidełek i olejków eterycznych. Dzięki temu aromaterapia wzmacnia relaksujące działanie samego masażu. W przypadku masażu balijskiego szczególnie często wybierany jest olejek różany, a także orientalny olejek lang-ylang.
Techniki stosowane w masażu balijskim są dość mocne i intensywne. To nie tylko ruchy rozciągające i głaskanie, ale też uciskanie określonych punktów wywodzące się z akupresury. Uciskanie punktów ma odblokowywać określone kanały energetyczne, umiejętnie stosowane może znosić napięcie i niwelować ból. Ruchy masażysty są intensywne i głębokie, wykorzystuje on nie tylko dłonie, ale i przedramiona, wzmacniając ruch naciskiem całego ciała. Tradycyjny masaż balijski mógł być bolesny, obecnie jednak stosowana jest raczej złagodzona wersja tradycyjnych technik. Siłę nacisku dostosowuje się do oczekiwań osoby masującej. Masaż ma być przyjemnym i relaksującym rytuałem.
Masaż balijski początkowo był dostępny tylko w wyspecjalizowanych salonach masażu orientalnego. Obecnie wraz ze wzrostem jego popularności, masaż balijski jest oferowany także w ośrodkach SPA jako element rytuałów relaksujących. Europejczycy już jakiś czas temu docenili potęgę orientalnej pielęgnacji, w tym masażu. Nic więc dziwnego, że masaż balijski, podobnie jak tajski czy lomi-lomi można dziś znaleźć w ofercie nie tylko najbardziej ekskluzywnych ośrodków SPA, ale też w niewielkich salonach Day SPA.
Komentarze