MMasaże
Jak zrobić masaż pleców?
8 czerwca 2020
Jak zrobić masaż pleców?
Praca siedząca, rozrywka też w pozycji siedzącej, co daje wiele godzin przed komputerem. Do tego brak aktywności fizycznej, nierzadka nadwaga, codzienny stres… Tak żyje wielu z nas. Efekt? Bolące plecy, zesztywniały kark, napięte mięśnie. Recepta może być rozluźniający masaż pleców. Podpowiadamy, jak go wykonać.
Masaż pleców jest jedną z najpopularniejszych form masażu. Nic dziwnego, to właśnie w tej części ciała najczęściej kumuluje się napięcie będące efektem niezdrowego trybu życia, stresu czy wad postawy. Ból pleców doskwiera dziś nie tylko seniorom; narzekają na niego także osoby młode, czy wręcz nastolatki. A masaż jest jedną z najlepszych metod, by ulżyć sobie w tym problemie.
Gdzie zgłosić się na masaż pleców? Jeśli dolegliwości są poważne, warto poszukać leczniczego masażu pleców, jaki znajdziemy w ofercie gabinetów fizjoterapeutycznych czy klinik specjalizujących się w rehabilitacji. Gdy zależy nam przede wszystkim na rozluźnieniu mięśni i pozbyciu się napięcia, możemy wybrać relaksujący masaż pleców, jaki oferują choćby gabinety kosmetyczne, salony SPA, czy specjalistyczne salony masażu. O relaksujący masaż pleców możemy też poprosić bliską osobę. Choć efekty nie będą takie, jak po profesjonalnym zabiegu, jest wiele prostych technik, które mogą opanować nawet amatorzy. A taki masaż pleców nie tylko rozluźnia, ale też niesamowicie zbliża. Warto więc nauczyć się go wykonywać – korzyści będą nieocenione.
Masaż pleców: od czego zacząć?
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do masażu. W pomieszczeniu powinno być dość ciepło – na tyle, by odkrycie ciała było komfortowe dla osoby masowanej. Warto wykorzystać moc terapii zapachem. Olejki eteryczne mogą rozluźniać lub pobudzać; dobrze dobrane wprowadzą odpowiedni nastrój. Można użyć kominków zapachowych, świec lub kadzidełek. Do masażu niezbędna jest też oliwka. Możemy użyć specjalnej oliwki do masażu lub dowolnego naturalnego oleju. Uwaga: zawsze przed aplikacją na ciało, ogrzewamy oliwkę w dłoniach. Do oliwki do masażu także możemy dodać kilka kropli zapachowego olejku.
Masaż pleców: techniki dla początkujących
O czym potrzeba pamiętać, robiąc masaż pleców? Najważniejsze jest, by nigdy nie masować bezpośrednio kręgosłupa. Zaczyna się i kończy masaż ruchami głaszczącymi, delikatnymi, które wykonujemy wzdłuż kręgosłupa oraz prostopadle do niego. Ważne, żeby ruchy te były płynne, a poziom nacisku zwiększał się stopniowo. Kolejną techniką są okrężne ruchy rozcierające wykonywane bądź całą dłonią, bądź samymi kciukami. Mogą one być dość mocne, szczególnie w miejscach, w których wyczuwamy wyraźne napięcie. To najlepsza metoda, by rozluźnić spięte mięśnie. Jeśli osoba masowana nie ma nic przeciwko mocniejszemu masażowi, możemy wypróbować też oklepywanie – wykonuje się je z daleka od kości oraz nerek. Ta forma masażu świetnie sprawdza się po wysiłku.
Podczas masażu pleców warto pamiętać też o innych częściach ciała: przede wszystkim o pośladkach, ramionach i karku, bo to miejsca, w których także gromadzi się napięcie. Na koniec masażu pleców znów wykonujemy powolne i spokojne ruchy głaszczące, które wyciszają i odprężają.
Komentarze