Masaż: korzyści, wady i przeciwwskazania
12 grudnia 2024Masaż to jedna z najstarszych i najbardziej cenionych form terapii, która ma na celu poprawę samopoczucia i zdrowia. Wiele osób korzysta z niego, by złagodzić napięcie, zredukować ból lub...
Masaż tajski jest jednym z najpopularniejszych masaży egzotycznych w Europie. Sesje masażu trwają długo, prowadzą do głębokiego relaksu i rozluźnienia napiętych mięśni. Integralną częścią masażu są elementy pasywnej jogi oraz akupresura. Jak przebiega masaż tajski i dla kogo jest zalecany?
W kulturze europejskiej masaże nie mają długiej tradycji. Jej wykształceniu nie sprzyjała obyczajowość i pełne pruderii oraz wstydu podejście do ludzkiego ciała. Dlatego większość stosowanych obecnie technik masażu wywodzi się z Bliskiego Wschodu, gdzie holistyczne podejście do człowieka i uzdrawiająca moc dotyku mają bardzo długa tradycje.
Podobnie jest w przypadku masażu tajskiego. Legenda mówi, że został on stworzony przez osobistego lekarza Buddy. Jak w każdej legendzie, także w tej jest ziarnko prawdy – z pewnością techniki stosowane w masażu tajskim są bardzo stare. Z czasem doszło do ich zróżnicowania i dziś pod hasłem „masaż tajski” można znaleźć zabiegi różniące się nieco wykonaniem. Renomę tej starożytnej techniki relaksu i leczenia niszczą też nastawione na turystów salony masażu w Bangkoku, które jako „tradycyjny masaż tajski” oferują różnego typu masaże erotyczne…
Jak satem powinien wyglądać prawdziwy masaż tajski? Tradycyjnie osoba masowana pozostaje w luźnym stroju, który nie krępuje ruchów, układa się na miękkim materacu. Podczas całej sesji masażysta układa jej ciało w kolejnych asanach, czyli pozycjach jogi. Jest to tzw. joga pasywna, która nie wymaga napinania ciała. Asany są bardzo proste, ale mają ogromne znaczenie.
Masaż tajski jest bardzo intensywny i głęboki. Masażyści używają nie tylko dłoni – masują, wykorzystując też przedramiona i łokcie, a także stopy i kolana. Dzięki czemu efekty masażu śmiało można porównać do efektów fizjoterapii. Rozluźnienie mięśni jest bardzo głębokie.
Poza klasycznym masażem tajskim często stosowane są też rozmaite dodatki. Bardzo popularny jest na przykład masaż stemplami ziołowymi – działa rozgrzewająco i odprężająco. Godny uwagi jest też masaż tajski z użyciem olejków, bo ma wówczas dodatkowo walor aromaterapii. Warto też poszukać opcji z masażem stóp – znakomicie odpręża, a dzięki zastosowaniu refleksologii korzystnie wpływa na zdrowie.
Masaż tajski nie zastąpi żadnej tradycyjnej terapii, jednak jest znakomitym uzupełnieniem leczenia przewlekłego stresu czy depresji. Dlaczego? Gwarantuje nie tylko zniesienie napięcia w ciele, ale też uczucie głębokiego odprężenia. Osoba, która regularnie korzysta z masażu tajskiego, odzyskuje lepszy kontakt ze swoim ciałem. Masaż tajski wspomaga też przemianę materii, dlatego zalecany jest dla osób, które chcą pozbyć się nadmiaru kilogramów. Ma również działanie odtruwające i poprawia funkcjonowanie systemu immunologicznego.
Podobnie jak inne masaże, także masaż tajski nie jest zalecany podczas infekcji. Nie wykonuje się go również u kobiet ciężarnych lub wykonuje się go w bardzo okrojonym zakresie i z wykorzystaniem delikatniejszego nacisku.
Komentarze