Masaż: korzyści, wady i przeciwwskazania
12 grudnia 2024Masaż to jedna z najstarszych i najbardziej cenionych form terapii, która ma na celu poprawę samopoczucia i zdrowia. Wiele osób korzysta z niego, by złagodzić napięcie, zredukować ból lub...
Masaż całego ciała to zabieg, z którego warto skorzystać, gdy zależy nam na głębokim rozluźnieni, relaksie i pozbyciu się napięcia z ciała. To znakomity zabieg dla każdego, kto prowadzi siedzący tryb życia i żyje w stresie. Regularne korzystanie z masaży znacząco poprawia komfort codziennego życia. Co obejmuje całościowy masaż ciała?
Zwykle w gabinetach masażu czy fizjoterapii mamy w ofercie masaż pleców oraz masaż całościowy. Ten drugi trwa zdecydowanie dłużej, jest też droższy. Warto jednak się na niego zdecydować. Dlaczego? Choć to w plecach zwykle czujemy dolegliwości bólowe i napięcie mięśni, przy nieprawidłowej postawie, nadmiarze siedzącego trybu życia czy ogólnym stresie, takich „punktów zapalnych” mamy w ciele zdecydowanie więcej. Masaż całego ciała pozwoli skutecznie zniwelować to ogólne napięcie. Jak wygląda taki masaż i jak się do niego przygotować?
Przed masażem należy wziąć prysznic. Można wykonać lekki peeling, by oczyścić skórę z używanych kosmetyków. Nie nakładamy już żadnych balsamów. Fryzura powinna być luźna, ale lepiej spiąć długie włosy. Najlepiej sprawdzi się też wygodny, komfortowy strój, choć do masażu całościowego najczęściej rozbieramy się, pozostając tylko w jednorazowych majtkach oferowanych na miejscu ze względów higienicznych. W trakcie masażu masażysta przykrywa ręcznikiem te części ciała, które nie są aktualnie masowane.
Masaż całościowy obejmuje cale ciało, z wyjątkiem stref intymnych. Część masażystów koncentruje się na plecach, klatce piersiowej, kończynach i karku, inni dodatkowo wykonują też masaż głowy oraz stóp. Bardziej rozbudowana wersja jest zdecydowanie lepsza, bo zarówno masaż głowy, jak i stóp znakomicie rozluźnia i odpręża. Dodatkowo masaż stóp jest ważnym elementem refleksologii, która zakłada, że uciskanie określonych punktów na stopach ma wpływ na funkcjonowanie całego naszego ciała.
Jaką techniką wykonywany jest masaż całościowy. Możliwości są różne, bo nazwa ta odnosi się do zakresu masażu, a nie do sposobu jego wykonania. Masaż całościowy może więc być masażem tajskim czy balijskim – wiele technik orientalnych opiera się na masowaniu całego ciała. Bardzo często jest też spotykany tzw. masaż klasyczny. Jest to sekwencja ruchów głaszczących, ugniatających i rozcierających. Rozpoczyna się od masażu tułowia – masowany leży na brzuchu. Następnie masażysta przechodzi do karku, ramion i kończyn górnych, po czym przesuwa się w dół – masuje pośladki i tylną część nóg. Kolejny etap to położenie się na plecach i masaż przedniej części ciała. Na koniec w pozycji siedzącej masowana jest głowa i szyja.
Masaż całościowy dla części osób może być początkowo mało komfortowy. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do intensywnego dotyku ze strony obcej osoby. Także odsłonięcie ciała może być krępujące. Dlatego warto komunikować się z masażystą. Mamy prawo nie chcieć np. masażu pośladków i masażysta na pewno to uszanuje. Warto pamiętać, że walory zdrowotne to jedno, ale masaż powinien być też odprężającym rytuałem, dlatego dbałość o komfort jest bardzo istotna.
Komentarze