MMasaże
Masaż relaksacyjny, jak robić?
22 czerwca 2020
Masaż relaksacyjny: jak robić?
Trudno wyliczyć wszystkie pozytywne skutki masażu. Masaż rozluźnia ciało, pomaga zniwelować nagromadzone w nim napięcie, powoduje też odprężenie i jest cudowną metodą wypoczynku. Terapia dotykiem korzystnie wpływa zarówno na ciało, jak i na psychikę. Masaż relaksacyjny znajdziemy w ofercie ośrodków SPA i wyspecjalizowanych gabinetów, ale o jego zrobienie można też poprosić bliską osobę. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy.
Jaka jest definicja masażu relaksacyjnego? Nie ma jednoznacznego określenia zasad. Masaż ma za zadanie odprężyć i rozluźnić. Często stosowane są tu masaże orientalne: tajski, lomi-lomi czy balijski. Oddając się w ręce profesjonalisty, na pewno nie będziemy narzekać na brak wyboru, bo technik masowania jest bardzo dużo. Jeśli jednak zdecydujemy się na relaks w towarzystwie bliskiej osoby, pamiętajmy, że nie zawsze technika jest najważniejsza. Czuły dotyk, pełna koncentracja na ciele, atmosfera zaufania i bliskości – to wszystko wspaniale relaksuje, nawet gdy nie stosujemy zaawansowanych technik.
Masaż relaksacyjny: od czego zacząć?
Na początek należy przygotować miejsce do masażu. Zwykle nie dysponujemy profesjonalnym stołem, dobrze sprawdzi się jednak dość twardy materac – może być położony na podłodze, można też korzystać ze zwykłego łózka. Ważne, by osoba masowana mogła położyć się wygodnie i płasko. W pomieszczeniu powinna panować temperatura taka, by można było komfortowo przebywać bez ubrania. Zanim jednak nagrzejemy pokój, warto go dobrze wywietrzyć.
Warto wykorzystać odprężającą moc zapachów. Kominek z olejkami eterycznymi, świecie zapachowe czy kadzidełka pomogą wykreować atmosferę sprzyjająca rozluźnieniu. Olejki eteryczne możemy też dodać do oliwki, którą będziemy wykorzystywać przy masażu – jest ona niezbędnym elementem, by nie było nieprzyjemnego tarcia. Dzięki natłuszczeniu ciała, ruchy są kojące i płynne.
W pomieszczeniu nie powinno być ostrego światła. Lepiej sprawdza się półmrok rozpraszany punktowym światłem – mogą to być świece, które dają delikatny i ciepły odcień światła. A co z muzyką? Zależy od gustu osoby masowanej – możemy puścić kojące dźwięki lub zdecydować się na ciszę.
Jak przygotować ciało do masażu?
Jeśli chcemy skorzystać z masażu relaksacyjnego, wszystko jedno, czy z bliską osobą, czy w profesjonalnym gabinecie rozpoczynamy od starannego umycia ciała. Możemy wykonać peeling lub wcześniej odprężyć się w ciepłej wodzie, jeśli lubimy tak wypoczywać. Po myciu nie stosujemy żadnych kremów ani balsamów.
Masaż relaksacyjny od podstaw
Jak zacząć masaż? Osoba masowana kładzie się na łóżku w pozycji na brzuchu. Może być naga lub dla większego komfortu pozostać w dolnej bieliźnie. Przyda się też ciepły, miękki ręcznik do przykrycia tych partii ciała, które nie są aktualnie masowane. Na ciele rozprowadzamy olejek – należy go wcześniej ogrzać w dłoniach. Ruch powinien być delikatny, wmasowujemy olejek w skórę. W masażu relaksacyjnym ruchy powinny być powolne i płynne. Najlepiej łączyć rozcieranie i ugniatanie o niezbyt dużym natężeniu. Siłę nacisku zwiększamy w miejscach, w których wyczuwamy większe napięcie – zwykle są to okolice karku i ramion. Nie należy masować samego kręgosłupa. Koniecznie trzeba pamiętać, że masaż nie może być bolesny.
Cała sesja powinna trwać około godziny, bo tyle czasu zajmuje osiągnięcie pełnego odprężenia.
Komentarze