Jak zwalczyć stres? Najlepsze masaże na codzienne napięcia
4 września 2024Stres stał się nieodłącznym elementem współczesnego życia, a jego negatywne skutki zdrowotne mogą być poważne. Lekceważenie objawów stresu to prosta droga do chronicznych...
Drętwienie rąk w nocy lub w dzień to nie tylko bardzo nieprzyjemne doznanie, ale niekiedy również sygnał ostrzegawczy wysyłany nam przez organizm. Po zauważeniu objawów najlepiej zacząć obserwować częstotliwość i okoliczności ich występowania, a później rozpocząć diagnostykę. Dowiedz się, co oznacza drętwienie palców u rąk i jak sobie z nim radzić.
Drętwienie rąk może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. W ten sposób mogą objawiać się między innymi problemy z krążeniem, niedobory, a nawet stres.
Zespół cieśni nadgarstka to częsta przyczyna drętwienia rąk u osób, które wykonują powtarzalne ruchy dłońmi lub są zmuszone układać je podczas codziennych zajęć w nienaturalnej pozycji. Dotyczy to między innymi osób pracujących przy komputerze czy muzyków, ale także pracowników wykonujących manualne precyzyjne czynności. Przyczyną drętwienia palców u rąk jest wówczas ucisk na nerw środkowy.
Istnieją choroby, które powodują problemy z krążeniem, a co za tym idzie niedostateczny dopływ krwi do rąk. Należy do nich między innymi miażdżyca, cukrzyca, zakrzepica, anemia czy choroby serca.
Wiele chorób reumatycznych wiąże się z drętwieniem palców, należą do nich między innymi reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy łuszczycowe zapalenie stawów. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa takie podłoże problemu, powinien skierować pacjenta do lekarza reumatologa.
Bardzo często drętwienie rąk wynika z niedoborów witamin z grupy B. Najczęściej taka dolegliwość pojawia się przy braku witamin B12, B6 lub kwasu foliowego.
Wiele osób obawia się, że drętwienie lewej ręki może wiązać się ze stanem zagrożenia zdrowia lub życia takim jak zawał. W rzeczywistości rzadko kiedy przyczyna jest aż tak poważna. Alarmujące jest nagłe pojawienie się drętwienia wraz z objawami takimi jak ból w klatce piersiowej, duszność, silny niepokój czy zawroty głowy, w takich sytuacjach należy pilnie wezwać karetkę. W pozostałych przypadkach to, czy jest to drętwienie prawej ręki, czy drętwienie lewej ręki nie ma dużego znaczenia, jeśli chodzi o poszukiwanie przyczyn.
Leczenie drętwienia palców u rąk w nocy lub w dzień zależy od przyczyn tej dolegliwości, dlatego w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje na badania oraz do konkretnego specjalisty. W przypadku zespołu cieśni nadgarstka pomocne okazują się wizyty u fizjoterapeuty.
Co na drętwienie rąk wynikające z niedoborów? Jeśli badania krwi wykażą, że drętwienie dłoni w nocy lub w dzień jest związane z niedoborami, konieczne jest uzupełnienie brakujących składników. Lekarz może zlecić zastrzyki, które szybko uzupełnią witaminy, a po unormowaniu sytuacji konieczna jest najczęściej suplementacja doustna.
Nad każdym przypadkiem drętwienia palców u ręki należy się pochylić, badając jego przyczyny. Zdarza się, że jest to wyłącznie objaw stresu, jednak szczegółowa diagnostyka pomaga w porę wyłapać poważniejsze dolegliwości, którym można zaradzić.
Komentarze